Neprihvatljivo u istanbunskoj konvenciji

Što je Istanbulska konvencija?

  • Istanbulska konvencija je skraćeni naziv za Konvenciju Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Vijeće Europe prihvatilo ju je 11. svibnja 2011. u Istanbulu.
  • Ona ima status međunarodnog ugovora i time je pravno jača od nacionalnih zakona. Države koje ju ratificiraju trebaju svoje ostale zakone podrediti i prilagoditi zahtjevima Konvencije.
  • Države koje ratificiraju Konvenciju podložne su kontroli međunarodne skupine pod nazivom GREVIO koja nadzire provedbu Konvencije, osobito na području državnih javnih politika (školstvo, mediji, antidiskriminacijska politika…).
  • U šest godina postojanja, do kraja 2017. godine, Konvenciju su ratificirale svega 24 zemlje od ukupno 47 zemalja članica Vijeća Europe, odnosno 14 od ukupno 28 članica Europske unije.
  • U Hrvatskoj ju je 2013. godine potpisala SDP-ova vlada
  • Na javnoj raspravi o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Istanbulske konvencije (provedenoj na Vladinoj stranici e-Savjetovanja u srpnju 2017.) od ukupno 300-njak sudionika javne rasprave njih 4/5 (80%) je izrazilo protivljenje prihvaćanju Konvencije.
  • Hrvatski sabor je u petak 13. travnja 2018. ratificirao Istanbulsku konvenciju.

Neprihvatljivo u Istanbulskoj konvenciji

  • Uvođenje pojma „roda“ i neznanstvene rodne teorije

    Iako se u nekim već postojećim hrvatskim zakonima spominje pojam „roda“, Istanbulska konvencija ga, kao međunarodni dokument, po prvi puta definira (u čl.3.c). Ta definicija roda tvrdi da je „rod“ društveni konstrukt i varijabla koja je neovisna o spolu, o biološkoj stvarnosti. Odvojenost spola i roda (vidljiva i u čl.4 st.3) za posljedicu ima stvaranje uvjerenja da se čovjek rađa kao neutralno biće koje kasnije može odabrati hoće li biti muškarac ili žena ili neki drugi od brojnih „rodova“ (homo, gay, lesbian, queer, trans...).

    Odvojenost spola i roda potpuno je jasna iz točke 53. Pojašnjavajućeg izvješća (službenog dijela Konvencije): “Određene skupine pojedinaca mogu doživjeti diskriminaciju na temelju rodnog identiteta, što jednostavno rečeno znači da rod s kojim se poistovjećuju nije u skladu sa spolom koji im je dodijeljen pri rođenju.”

  • Neusklađenost s Ustavom Republike Hrvatske

    Prihvaćanje te definicije zahtijeva identifikaciju s određenim dogmama rodne teorije koje nemaju svoje znanstveno uporište (dapače dokazano su neznanstvene) niti ustaljeno mjesto unutar pravnog poretka RH. Primjerice, Konvencija (u čl.4 st.3) među moguće temelje diskriminacije stavlja pojmove poput „roda“, „rodnog identiteta“ i „seksualne orijentacije“, dok oni ne postoje u Ustavu RH.

    Također, te dogme nemaju veze s borbom protiv nasilja nad ženama. U Hrvatskoj su svi društveno-politički subjekti suglasni oko osude i sankcioniranja svakog nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, a ratifikacija Konvencije uzrokovala bi potpuno nepotrebnu krizu unutar hrvatskog pravnog sustava i hrvatskog društvenog tkiva.

  • Iskorjenjivanje tradicije i obiteljskih vrijednosti

    Konvencija obvezuje stranke potpisnice da kulturu, običaje, vjeru i tradiciju, u mjeri u kojoj se razlikuju od načela i tumačenja ove Konvencije, trebaju podčiniti ciljevima Konvencije (v. čl.12 st.5).

    Konvencija (u čl.12 st.1) traži iskorjenjivanje svih „predrasuda, običaja i tradicija“ koje se temelje na „stereotipnim ulogama žena i muškaraca“. Konvencija ne definira koje su to stereotipne uloge, a različite zemlje i različite društvene skupine ih vrlo široko tumače, do te mjere da neke od njih i temeljne obiteljske uloge poput majčinstva i očinstva nazivaju nepoželjnim stereotipnim rodnim ulogama. Također, muško-ženska slika čovječanstva, obitelji i braka koja je u skladu s prirodom muškarca i žene i kao takva podržana od strane svjetskih kultura i svih velikih religija, ratifikacijom Konvencije bi mogla biti stigmatizirana kao zastarjela i nepoželjna "tradicija na temelju stereotipnih rodnih uloga“.

  • Nametanje rodne ideologije djeci i mladima u vrtićima, školama i medijima

    Konvencija (u čl.14 st.1) zahtijeva od stranaka potpisnica da uključe pitanja „roda“ i „nestereotipnih rodnih uloga“ u redovni nastavni plan i program, i to na svim razinama obrazovanja. Njena ratifikacija tako otvara realnu opasnost da se našoj djeci u školama nameće ideologija. Djecu bi se kroz TV programe, dječje vrtiće i škole podučavalo da dječaci mogu po 'rodu' biti djevojčice, a djevojčice po 'rodu' dječaci i sl. To bi bilo iznimno zbunjujuće i pogubno za njihov psihološki razvoj.

    Nametanjem ideologije djeci, Konvencija ugrožava i pravo roditelja da budu primarni odgojitelji svoje djece jer, jednom kad se Konvencija ratificira, dogma o odvojenosti spola i roda postaje obvezujuća.

    Time se suzuje prostor pluralizma, i to ne samo u školstvu. Konvencija, naime, (u čl.14 st.2) predviđa širenje rodne ideologije i u „neformalnim obrazovnim okruženjima, sportskim i kulturnim okruženjima, okruženjima za slobodno vrijeme te u medijima“.

  • Princip „uzmi ili ostavi“

    Istanbulska konvencija je prvi međunarodni ugovor u povijesti Vijeća Europe u čijem sastavljanju nisu sudjelovale države članice na koje će se jednom Konvencija odnositi, već ju je pripremala stručna skupina, a države su preko Vijeća ministara mogle samo prihvatiti ili ne prihvatiti finalni tekst.

    U samom svom tekstu (čl.78) Konvencija zabranjuje rezerve na sve one članke koji bi mogli rezultirati navedenim neželjenim posljedicama za hrvatsko društvo i pravni poredak RH. Tako, nažalost, nije moguće ratificirati dobre dijelove Konvencije stavljajući rezerve na sporne dijelove.


VIJESTI

  • Povodom stupanja na snagu Istanbulske konvencije 1. listopada GI Istina o Istanbulskoj izdala je priopćenje za javnost koje možete preuzeti ovdje.
  • U četvrtak 13. rujna 2018. GI Istina o Istanbulskoj je na konferenciji za medije u 11.30h na Trgu sv. Marka u Zagrebu izvijestila o predaji žalbe Ustavnom sudu RH povodom postupaka Ministarstva uprave i o ostalim novostima.
    Prioćenje za medije Foto 1 Foto 2
  • U srijedu 20. lipnja 2018. u 17h je inicijativa “Istina o Istanbulskoj”, uz pjesmu i hrvatske zastave, donijela kutije s 377.635 potpisa na Trg sv. Marka u Zagrebu, održala tiskovnu konferenciju i potom predala potpise Hrvatskom saboru.
    Priopćenje Galerija(IoI) Galerija1(VL) Galerija(HRT)
  • U četvrtak 14. lipnja 2018. u 18.30 u crkvi sv. Mirka u Šestinama u Zagrebu održana je sv. misa zahvalnica i susret nekoliko stotina volontera i podupiratelja inicijative “Istina o Istanbulskoj”, povodom uspješno okončanog prikupljanja potpisa za otkazivanje IK. Sv. misu je predvodio sisački biskup mons. Vlado Košić.
    Volonteri 1 Volonteri 2 Izdvojeno (LaudatoTv) Reportaža i homilija (priznajem.hr)
  • Uspjeli smo! Danas, 11. lipnja 2018. u 11h objavili smo konačan broj od 377.635 prikupljenih potpisa, što je dovoljno za raspisivanje referenduma o otkazivanju Istanbulske konvencije!
    Priopćenje Foto 1 Foto 2
  • Tiskovna konferencija “Za sada 371.821 potpis!” održana je u srijedu 30.05.2018. u 17h na Trgu sv. Marka u Zagrebu.
    Priopćenje Slika 1 Slika 2 LaudatoTV-snimka
  • “Peđa Grbin želi umrtviti hrvatske građane” naziv je tiskovne konferencije GI Istina o Istanbulskoj održane u subotu 26. svibnja 2018. na Trgu bana Jelačića u Zagrebu. Izvijestili smo i o tome kako ministarstva RH igraju “ping-pong” s pravima građana na izjašnjavanje na referendumu.
    Priopćenje Slika 1 Slika 2
  • Građanska inicijativa "Istina o Istanbulskoj" je održala tiskovnu konferenciju u srijedu 23. svibnja 2018. u 11 sati ispred zgrade Državnog odvjetništva u Zagrebu na kojoj je obaviještena javnost o tijeku prikupljanja potpisa i o pravnim postupcima koje je pokrenula protiv onih koji opstruiraju inicijativu.
    Priopćenje Fotografija Prijava DORH-u
  • Opstrukcija referendumske inicijative – tema je konferencije za medije koju je u petak 11. svibnja 2018. održala GI Istina o Istanbulskoj. Priopćenje Fotografija
  • Biskupi podržavaju inicijativu za otkazivanje Istanbulske konvencije – priopćenje GI “Istina o Istanbulskoj” od 10. svibnja 2018. pogledajte ovdje.
  • U petak 4. svibnja 2018. u 11h GI Istina o Istanbulskoj je u Europskom domu u Zagrebu održala tiskovnu konferenciju na kojoj je objavila prošireno referendumsko pitanje i izvijestila javnost o tijeku priprema za potpisivanje građana.
    Priopćenje Fotografija Prilog LaudatoTv
  • U subotu 21. travnja 2018. u 11h na Trgu bana Jelačića u Zagrebu GI Istina o Istanbulskoj održala je tiskovnu konferenciju na kojoj je objavila da je osnovala organizacijski odbor za referendum o otkazivanju Istanbulske konvencije, te je izvijestila javnost o širokoj potpori referendumskoj inicijativi i o tijeku priprema za prikupljanje potpisa.
    Priopćenje Foto1 Foto2
  • Priopćenje građanske inicijative “Istina o Istanbulskoj” o pokušajima zbunjivanja javnosti vezane uz referendum o Istanbulskoj konvenciji preuzmite ovdje.
  • Građanska inicijativa “Istina o Istanbulskoj” održala je tiskovnu konferenciju u utorak 10. travnja 2018. u 12h na Trgu sv. Marka u Zagrebu na kojoj su objavili referendumsko pitanje.
    Priopćenje za medije i Fotografija
  • Građanska inicijativa “Istina o Istanbulskoj” vas poziva na prosvjed “Split protiv Istanbulske konvencije” u četvrtak 12. travnja 2018. u 18h na splitskoj Rivi! Plakat
  • U četvrtak 15. ožujka 2018. u 12h građanska inicijativa “Istina o Istanbulskoj” održala je tiskovnu konferenciju pod nazivom “Idemo na referendum!”.
    Priopćenje za medije
  • Građanska inicijativa “Istina o Istanbulskoj” poslala je 15. ožujka 2018. otvoreno pismo predsjednici RH gđi Kolindi Grabar-Kitarović vezano uz referendumsku inicijativu o Istanbulskoj konvenciji.
  • Građanska inicijativa ‘Istina o Istanbulskoj’ poslala je 8. ožujka 2018. dopis saborskim zastupnicima s argumentima zašto ne bi trebalo ratificirati Istanbulsku konvenciju.
  • Predstavnici udruga uključenih u inicijativu ‘Istina o Istanbulskoj’ sudjelovali su 6. ožujka 2018. na sjednici saborskog odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s temom ratifikacije Istanbulske konvencije.
    Članak i prilog na HRT
  • Tribine održane u veljači i ožujku 2018.:
    Sinj (17.03.) – slika
    Šibenik (13.03.) – slika plakat članak
    Split (05.03.) – slika i izvješće
    Prilog na Novoj TV
    Sisak (23.02.) – slika
    Zadar (12.02.) – slika 1 i slika 2
    Zagreb, Europski dom (05.02.), u organizaciji Centra za bolji svijet
    Izvješće s fotografijama
    Poziv i plakat CBS
  • Tribine održane u siječnju 2018.:
    Rijeka (29.01.) – izvješće i slika
    Pula (19.01.) – izvješće i slika
    Bjelovar (17.01.) – izvješće i slika
  • Tribine održane krajem studenog i u prosincu 2017.:
    Priopćenje za medije o održanim tribinama
    Karlovac – izvješće (28.11.)
    Dubrovnik – izvješće (29.11.)
    Osijek – slika (30.11.)
    Slavonski Brod – izvješće (01.12.)
    Đakovo – slika (03.12.)
    Vinkovci – slika 1 i slika 2 (04.12.)
    Virovitica – slika (13.12.)
    Varaždin – izvješće (14.12.)
  • Nepoznati počinitelj uništio jumbo plakat inicijative “Istina o Istanbulskoj” u središtu Rijeke, zalivši ga bojom – slučaj prijavljen nadležnoj policijskoj postaji
    Priopćenje za medije
  • Predstavnike inicijative “Istina o Istanbulskoj” primio je u Hrvatskom saboru 24. studenog 2017. zastupnik Hrvoje Zekanović iz stranke Hrast – pokret za uspješnu Hrvatsku
    Vijest na hrt.hr
    Vijest na narod.hr
    Video snimka prijema u Saboru
  • Stručni skup o temi Istanbulske konvencije i opasnostima rodne ideologije održan je 18. studenog 2017. u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu u Zagrebu.
    Izvješće sa stručnog skupa
    Prilog u emisiji Izdvojeno na LaudatoTV
    Prilog u emisiji Mir i Dobro (HTV)
  • Tiskovna konferencija na kojoj se predstavila građanska inicijativa Istina o Istanbulskoj održala se u petak 20. listopada 2017. u 11h na Trgu sv. Marka u Zagrebu.
    Priopćenje za medije
    Fotografija1
    Fotografija2
    Reportaža u emisiji Izdvojeno na LaudatoTV (3:19)
  • Javna rasprava o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Istanbulske konvencije odvijala se na Vladinoj stranici e-Savjetovanja od 3. srpnja do 3. kolovoza 2017. Velika većina (80%) sudionika javne rasprave izrazilo je protivljenje prihvaćanju Konvencije.